Avukat Fazilet Demirezen

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

BİA2nin Ankara Toplantısı Gerçekleşti

e-Posta Yazdır PDF

BİA2nin Ankara Toplantısı Gerçekleşti

BİA2 projesinin tanıtım toplantılarından beşincisi geçtiğimiz Cumartesi günü Ankaradaydı. Kadın, çocuk, mülteci, insan hakları örgütleri; gazeteciler, hukukçular ve akademisyenler önerileri ve destekleriyle projeyi çoğalttılar.

Ankara - BİA Haber Merkezi  10 Mayıs 2004, Pazartesi

İPS İletişim Vakfı'nın yeni projesi Medya Özgürlüğü ve Bağımsız Gazetecilik İzleme ve Haber Ağı,8 Mayıs 2004, Cumartesi günü, Ankara'da insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları alanında çalışanlarla yerel medya temsilcilerine tanıtıldı.

Ankara'da 46 katılımcı

Huston Oteli'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına 46 kişi katıldı. Toplantı, Kırşehir, Ankara,Tunceli, Eskişehir, Çorum, Karabük ve Nevşehir'den gazeteci, kadın, çocuk ve genelde insan hakları alanında faaliyet gösteren temsilcileri bir araya getirdi.

Toplantıya, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Temsilciliği'nden Sema Kılıçer, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Basın sözcüsü ve Dış İlişkiler Temsilcisi Metin Çorabatır ve Heinrich Böll Vakfı eski temsilcisi Fügen Uğur da katıldılar.

BİA2 proje koordinatörü Ertuğrul Kürkçü'nün üç yıl sürecek projeyi tanıtmasının ardından proje danışmanı Nadire Mater, yeni projeye temel teşkil eden ve 33 ay süren BİA projesi kapsamında yapılan çalışmaları aktardı.

BİA2 Medya İzleme Masası Yönetmeni Erol Önderoğlu ise, BİA projesi döneminde çalışmalardan biri olan Hukuki Destek Birimi'nin yerel medyadan gazetecilerle birlikte yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

BİA ve BİA2 eğitim danışmanı, Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr.Sevda Alankuş da BİA'nın iki aşamalı eğitim çalışmaları ve BİA2 eğitim programlarıyla ilgili bilgi verdi.

Mülteciler, Zaza lehçesi, insan hakları

Projenin tanıtılmasının ardından söz alan UNHCR'den Metin Çorabatır, eski bir gazeteci olarak projeden heyecan duyduğunu belirterek "İhmal edilenlerden bir kısmı da mülteciler ancak medya mültecilerden ancak kayık battığında söz ediyor" dedi.

Çorabatır, projeye destek olmak istediklerini, bir mülteci örgütü olarak BİA2 projesine seminer veya başka biçimde katkı yapabileceklerini açıkladı.

"Tunceli'de Munzur Haber" temsilcisi ve Baro başkanı, avukat Hüseyin Aygün ise, gazetesinin Kürtçe'nin Zaza lehçesinde yayın yaptığını belirterek, Zaza dili alanında yapılan çalışmalara ilgi duyduklarını dile getirdi.

Eskişehir Kadın Dayanışma Derneği'nden (ESKAD) Zehra Kıray, projede kadın ve çocuklara yönelik geliştirilen çalışmalara ilgi duyduğunu belirterek, "Medyada kadının meta olarak kullanılmasına iyi bakmıyoruz. Medya teşhir edilmeli" dedi.

Karabük Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Fazilet Demirezen, Karabük'te yayın yapan üç televizyon kuruluşunun kendilerine destek verdiğini ancak eğitimli olmadıkları için sorun yaşandığına dikkat çekti. Demirezen, BİA2 çalışmalarına destek vereceklerini bildirdi.

Nevşehir'den yayın yapan "Lale TV" müdürü Ali Doğan Tavlayan, Nevşehir milletvekilleri ve İnsan Hakları Başkanlık üyelerinin toplantıya katılmamalarını eleştirdi. Oysa, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ile Komisyon üyesi Tokat milletvekili Resul Turhan toplantıya telgraf göndererek katılmışlardı.

Uluslararası Af Örgütü Ankara temsilcisi Selma Alpan Atamer ise, www.bianet.org sitesinde Af Örgütü açıklamalarına yer verildiğini, örgüt olarak işbirliğine açık olduklarını belirtti. Atamer, hükümetin insan hakları alanında adımlar attığını ancak çevre konusunda çok hazırlıksız olduğuna dikkat çekti.

Karşılıklı görüş alışverişi toplantının ardından düzenlenen kokteylde sürdü. Toplantıya katılanların tam listesi şöyle:

Tanıtım toplantısına; Yüksel Mutlu (Ankara İHD), İrfan Aktan (Birgün Gazetesi), Şadiye Dönümcü (Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu), Meryem Söylemez (DİHA), Gamze Aras (Ankara Üniversitesi), Ahmet Akel (Ankara Üniversitesi), Ahmet Ardıç (KTV), Şaban Günden (TV Kırşehir), Funda Başaran (Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi), Ebru Uzdil(Türkiye İnsan Hakları Vakfı), Ali Doğan Tavlayan (Lale TV), Zuhal Arnaz (Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı), Yusuf Koç (DİHA), Fazilet Demirezen (Karabük Kadın hukuku Komisyonu),Gül Erdost (Türkiye İnsan Hakları Vakfı), Sevgi Can Aysevener (Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi), Kasım Karataş (Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu),Gülsever Adaklı (Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi), Sema Alpan Atamer (Af Örgütü Ankara), Adnan Yüce (İmaj Radyo), Kadir Karakuş (Anadolu Ajansı), Hüseyin Aygün(Tunceli'de Munzur Haber), Murat Erdoğan (ESKAD Eskişekir), Sevilay Çelenk (Ankara Üniversitesi), Beybin Kejanlıoğlu (Ankara Üniversitesi), Hasan Eraslan (Ahi TV), Hürriyet Uğuroğlu (Sosyal Hizmetler Uzmanları Derneği), Yıldız Akın (TZMO), İsmet Erdoğan (AKKAV),Metin Çorabatır (BMMYK), Zehra Kıray (ESKAD), Fulya Çay (İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı), Emine Arslan (Dost Radyo), Şahin Örgel (Dost Radyo), Demet Erdoğan (Kapadokya FM), Nermin Yavlal Gedik (Hacettepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi), Şenan Eray(ODTÜ Kadın Çalışmaları), Sedat Aslantaş (TİHV Genel Sekreteri), Kaya Güvenç (TMMOB),Hüseyin Yeşil (TMMOB), Doğan Keskin (Sosyal çalışmacı), Hülya Keskin (Sosyal çalışmacı),Nilgün Çelen (Sosyal çalışmacı), Nasip Karacık (Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi). (EÜ/BB)

Son Güncelleme: Pazartesi, 12 Mart 2012 23:37  

ZİYARETCİ SAYACI

Bugün8
Dün16
Haftalık95
Aylık235
Toplam20999